Pilotaż wdrożenia programowania w ZSP w Kowalewie


Różnodność działań związanych z programowaniem nie ma granic. Narzędzia i możliwości poszerzają się z każdym miesiącem. Dlatego kiedy przystępujemy do realizacji zajęć z programowania możemy wybrać i dostosować naszą ofertę do potrzeb uczniów. Nie ma jednego dobrego rozwiązania, tak jak nie ma identycznej grupy uczniów i jedynego dobrego sposobu na wprowadzenie nauki programowania do szkoły.

Wiele szkół biorących udział w naszym programie przystąpiło do pilotażu wdrożenia programowania w edukacji formalnej. Poniżej przedstawiamy działania Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, które w wartościowy sposób łączą różnorodne narzędzia i formy pracy.

unnamed (1)

Najlepszym sposobem żeby rozpocząć przygodę z programowaniem mogą być zajęcia unplugged (bez komputera). I takie zajęcia odbywały się w szkole podczasów obchodów Tygodnia Kodowania. Kartka papieru, obiekt do oprogramowania oraz cel do którego należy go doprowadzić przy pomocu kodu. Proste i dobre na start.

Kolejne działania to wspierane przez platformę code.org ćwiczenia rozwijające podstawowe umiejętności programistyczne, pozwalające zrozumieć funkcje uniwersalne dla wszystkich środowisk programistycznych.

unnamed (4)

Na kolejnych etapach uczniowie poznają tajniki Javy Script z wykorzystaniem Khan Academy oraz tworząc swoje projekty w Scrachu.

unnamed (2)

W takim zestawie nie mogło zabraknąć mechatroniki i robotów. Uczniowie mogą poszerzyć swoją wiedzę rozwijając swój zmysł konstrukcyjny i poznając możliwości jakie daje rozszerzenie ich umiejętności programowania z pomocą akcesoriów, którymi charakteryzują się roboty.

unnamed (3)

Z przeglądem wszystkich działań szkoły można zapoznać się na stronie poświęconej programowaniu.

unnamed (5)